Про поминальний понеділок

Про поминальний понеділок

Кожного року на Поминальний понеділок більшість людей відвідують кладовища, щоб вшанувати пам’ять померлих родичів та близьких. Ця традиція вже набула так званого обов’язкового ритуалу. Люди і раніше поминали померлих, але що твориться зараз?

На могилки кладуть різні напої і їжу. Зазвичай це паска, крашанки, цукерки, пироги, вино. Ці покладання повинні були забрати або діти, або немічні старі люди. Що твориться тепер? Збіговисько алкоголіків, бомжів, і звичайних наглих людей. Біжать наввипередки, б’ються за територію кладовища, яку вони якось ділять між собою.

Пригадую, в дитинстві теж ходив на кладовище з батьками, то такого не було. Якщо і ходили які старенькі люди, то коли їх позвеш щоб дати щось «за царство небесне», вони соромилися підходити, приходилося наздоганяти щоб віддати. Зараз підходять і чекають поки дадуть та наллють.

Сумно, дуже сумно, немає в народу нашого ні совісті, ні сорому, ані поваги до традицій наших предків.

Не шкода віддати дитині цукерки, старій людині паски і пирогів, але не тим хто лізе без сорому. Цього року було дико заходити на територію кладовища, на вході вимагали (так, саме вимагали) милостиню, на території чатували жіночки (років по 45-50) з торбами, цигани і небайдужі до алкоголю особи, які вже не стояли на ногах. Навколо кладовища лежали вже без пам’яті п’яниці, багатьох відкачували бригади швидкої допомоги. І це все я бачив тільки на одному кладовищі на зупинці «Боженка» в Полтаві. Що робиться на інших, можна тільки уявити.

Одне радує, не скрізь так. Є ще в селах нормальні люди, які приходять пом’янути близьких, а не перетворювати цей день у казна-що. Хоча, років зо два тому, я спостерігав лежачих п’яних навколо кладовища і в селах, але цього року не зустрів ні одного. От і думай, чи вже покинули наш світ, чи взялися за розум.

Давайте будемо з повагою ставитися до людей і традицій, адже цей день всього один раз в рік, пом’яніть своїх родичів, знайомих по людськи.

Myroslav